Dla Turysty

Gdańsk pozostaje ulubionym miejscem turystycznym nie tylko wśród Polaków, ale wśród całej Europy. Szczególnie chętnie odwiedzają go mieszkańcy Niemiec oraz krajów skandynawskich. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro historia Gdańska to przede wszystkim zaczynająca się już w średniowieczu opowieść o mieście leżącym na kupieckich szlakach, które gościnnie witało sąsiadów i przybyszy z dalekich stron. Do dziś w jego zabytkach dostrzec można świetność tamtych czasów.

Galeria Madison znajduje się w samym sercu historycznego starego miasta i harmonijnie wkomponowuje się w jego tkankę. Znajdziesz ją na przecięciu się turystycznych szlaków, dzięki czemu możesz się tu zatrzymać na chwilę relaksu podczas pieszych wycieczek. Zdecydowanie powinieneś tu zajrzeć, aby odwiedzić Punkt Informacji Turystycznej. Ze względu na swoje położenie Galeria jest idealnym punktem orientacyjnym. Pracownicy tutaj zdradzą ci, co w okolicy warto zobaczyć oraz który hotel okaże się dla ciebie najlepszym wyborem.

Madison jest galerią śródmiejską i doskonale zna i rozumie swoje otoczenie. Zdajemy sobie sprawę z wyjątkowości naszego miasta i dlatego chcemy podzielić się z tobą naszą pasją do niego.

Zabytki
Mapa
1
Jest to jedyne takie miejsce w Europie, które upamiętnia upadek komunizmu. Znajduje się nieopodal Gdańskiej Stoczni, gdzie rozgrywały się decydujące dla ruchu Solidarności wydarzenia.
2
Pomnik Poległych Stoczniowców Tuż przed wejściem Stoczni Gdańskiej stoi pomnik upamiętniający ofiary z grudnia 1970 roku. Monument osiąga 42 metry wysokości, a o jego wzniesienie toczyli dysputy z władzami PRL-u koledzy poległych stoczniowców, którzy wygrali spór dopiero po dziesięciu latach zmagań z ustrojem.
3
Stocznia Gdańska jest jedną z największych w Polsce. Spacer po jej nieużytkach natomiast potrafi przenieść do innego wymiaru. Wielkie hale, w których znajdziemy pozostałości po konstruowaniu okrętów oraz słynne żurawie, są prawdziwą wycieczką poza utartym szlakiem.
4
Jest to dzisiaj najlepszy punkt widokowy w mieście. Nie trzeba nikomu wskazywać kierunku. Znajdujący się na samym szczycie góry Krzyż Milenijny widać idealnie za dnia i w nocy, gdy jest pięknie oświetlony.
5
Centrum naukowe na swoją lokalizację wybrało dawny fort, który położony jest na zboczu Góry Gradowej. Przechadzając się wzdłuż historycznych korytarzy możemy obejrzeć interaktywne wystawy naukowe, natomiast świetlne iluminacje podkreślają unikalną architekturę zabytku.
6
W tym nowoczesnym muzeum znalazły się materiały historyczne sięgające okresu I Wojny Światowej. Ich nagromadzenie pozwoli dokładnie zapoznać się z poszczególnymi etapami konfliktu oraz odbyć fascynującą militarną podróż. Dodatkowo warto pamiętać, że okolice samego muzeum również zasługują na uwagę. Warto zatrzymać się na moment nad Kanałem Raduni wśród pięknej zabudowy i zachwyć się pięknem krajobrazu.
7
Ten wyjątkowy most znajduje się tuż nad ujściem Kanału Raduni. Jako jeden z niewielu zabytków w Gdańsku most przetrwał w stanie nienaruszonym działania wojenne w 1945 roku. Rozglądając się po okolicy widać wyspę Ołowiankę, budynek Muzeum II Wojny Światowej, a także górujące nad Motławą nowe osiedla mieszkalne.
8
Wodny młyn, który należy do jednych z najstarszych budowli Gdańska, sięga czasów XIV wieku. Nie tylko sam budynek zasługuje na chwilę uwagi, ale również jego okolice, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów.
9
Pomnik Króla Jana III Sobieskiego przedstawia tryumfującego na koniu sławnego polskiego króla, który odniósł zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Wiedniem. Ciekawa historia monumentu opowiada, że zabytek pierwotnie znajdował się w ówcześnie polskim Lwowie. Po utracie jednak tego miasta został przeniesiony do Warszawy, skąd trafił na gdański skwer.
10
Wyspa Ołowianka jest miejscem wyjątkowym wśród gdańskich lokalizacji. Znajduje się na niej budynek Gdańskiej Filharmonii, który każdego wieczoru rozświetla panoramę miasta. Tuż przy filharmonii znajduje się Bursztynowa Promenada Gwiazd, gdzie można posłuchać muzycznej fontanny, natomiast nieopodal można podziwiać charakterystyczną architekturę spichrzów, która przenosi w historyczną podróż.
11
Zobaczysz, jak statek SS Sołdek dumnie cumuje tuż u brzegu wyspy Ołowianki. Nie ma sposobu, aby go nie zauważyć. Jest prawdziwą chlubą polskich stoczni, ponieważ jako pierwszy po II wojnie światowej został zbudowany w całości w Polsce. Jest dostępny dla zwiedzających cały rok.
12
Żuraw to prawdziwa ikona Gdańska znajdująca się nad samą Motławą. Jest idealnym pretekstem do postojów podczas spacerów pomiędzy kolorowymi kamienicami. Warto zajrzeć do środka i obejrzeć technologiczne rozwiązania epoki średniowiecza.
13
Jest to miejsce awangardowe, gdzie znajduje się sławny Klub Morza Zejman. Usłyszeć tu można nie tylko morskie szanty. To miejsce dobrej muzyki i przede wszystkim pysznego piwa.
14
Deptak ten biegnie wzdłuż rzeki Motławy. Można tutaj znaleźć lokale najsławniejszych gdańskich restauratorów. Warto zatrzymać się tu na lunch czy choćby jedno espresso przy porannej prasie, spoglądając na leniwie płynące po Motławie wycieczkowce.
15
Bazylika Mariacka to największa świątynia w Europie wybudowana w całości z cegły. Poza bezcennymi zabytkami sięgającymi okresu Średniowiecza, bazylika posiada strzelistą wieżę, z której widać Bałtyk.
16
Nie ma podobnego miejsca na świecie. Ta kameralna ulica, przeznaczona tylko dla pieszych, jest aleją bursztynowego kramu, lokali z przepysznymi winami i prawdziwym zaciszem, które latem maluje się kolorowymi girlandami kwiatów.
17
Targ Węglowy znajduje się tuż przed wejściem na sławny Długi Targ. Jest to ciekawe miejsce ze względu na architekturę jak chociażby Baszta Słomiana czy Dwór Bractwa św. Jerzego. Jest to również miejsce licznych miejskich festynów i targów.
18
Wchodząc na ulicę Długi Targ od strony Targu Węglowego, przejdziemy pod Złotą Bramą, jednym z najcenniejszych zabytków Gdańska. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na rzeźby stojące na balustradzie dłuta artysty gdańskiego Piotra Ringeringa oraz na łacińską sentencję zapisaną od strony Długiego Targu.
19
Dom Uphagena jest podróżą do czasów dawnej świetności Gdańska. Budynek znajduje się na Długim Targu i jest jedyną kamienicą w Głównym Mieście dostępną dla zwiedzających. Można w niej obejrzeć wystrój mieszkania z XVIII wieku, które należało do kupieckiej rodziny rozkochanej w przepychu i luksusie.
20
Długi Targ jest obowiązkowym punktem na mapie Gdańska. Znajduje się tu słynna fontanna Neptuna, Ratusz, a na samym wejściu przejdziemy pod Złotą Bramą – prawdziwą perłą trójmiejskich zabytków, gdzie niemal przez cały rok okoliczni sprzedawcy rozkładają kolorowe kwiaty.
21
Fahrenheit to nazwisko znane z pewnością każdemu. Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się właśnie w Gdańsku i ku jego czci oraz pamięci na Długim Targu gdańszczanie postawili konstrukcję nawiązującą do kolumn meteorologicznych z XVIII wieku.
22
Prawdopodobnie najsławniejszy zabytek Gdańska i główna atrakcja spaceru po Głównym i Starym Mieście. Pomnik Neptuna przyciąga turystów z całego świata i jest pięknym przykładem sztuki manieryzmu, co sprawia, że niezależnie skąd na niego patrzymy, dostrzeżemy przemyślaną formę i piękno rzeźby.
23
Unikatowe w skali światowej przedbramie góruje nad Złota Bramą i Targiem Węglowym. Jest to jedna z pierwszych budowli, jaką dostrzec można przechadzając się po Głównym Mieście. W XVII wieku było to jedno z najbardziej rygorystycznych więzień, dzisiaj jednak kryje w sobie wystawy skarbu Bałtyku – bursztynu.
24
Stare Przedmieście to idealne miejsce na pieszą wycieczkę po dzielnicach Gdańska, gdzie historyczna architektura wpasowuje się w piękno naturalnej i malowniczej rzeźby terenu. Odmienna pod względem architektonicznym okolica kryje ruiny najstarszych gdańskich budowli. To tutaj także na granicy Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta możemy wejść na punkt widokowy – Bastion Żubr.
25
Szpital Kieturakisa to kolejna gdańska atrakcja poza utartym szlakiem znajdująca się w okolicach Dolnego Miasta. W opuszczonym szpitalu Kieturakisa poczujesz atmosferę dreszczowców, a także zachwycisz się dworską architekturą XIX wieku. Należy udać się tam czym prędzej, chociaż żeby obejrzeć budynek od zewnątrz, jako że niebawem zamieni się w kompleks hotelowy.
26
Gdańszczanie mawiają, że dopóki stać będzie Kościół Św. Katarzyny, dopóty stać będzie Gdańsk. Jest to najstarszy kościół w mieście powstały w XIII wieku, a jako budowla przeszedł ze wszystkich najwięcej trudnych momentów. Ma za sobą zawalenia, pożar wieży, II Wojnę Światową, sztorm, czy nawet pożar. Kościół stoi jednak do dziś. Zachwyca barokowym hełmem na szczycie wieży, minimalizmem protestanckich wnętrz i instrumentem muzycznym do gry na 49 dzwonach: carillonem. Zaiste prawdziwa perła gdańskiego Starego Miasta.
27
Kościół Św. Brygidy zaistniał w historii Gdańska jako azyl duszpasterski dla ruchu Solidarności. Niegdyś zakon brygidek, w czasach stanu wojennego ważny punkt oporu przeciw reżimowi komunistycznemu i wsparcia działań członków Solidarności. Do dzisiaj pozostaje ważnym miejscem, dla bohaterów tamtych czasów.
28
Jest to jedyna świątynia w Gdańsku, która ocalała oblężenie radzieckich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Miejsce szczególne w lokalnej społeczności, ponieważ zakon dominikanów bazyliki czynnie działa na rzecz pomocy potrzebującym. Budowla skrywa cenne zabytki okresu średniowiecza, renesansu, baroku i rokoka. Jej wyjątkowa aura daje odczuć się wszystkim odwiedzającym.
29
Obserwatorium znajduje się na Starym Mieście między Muzeum II Wojny Światowej a Galerią Madison. Podobno jego początki miały miejsce od wskazania na niebie gwiazdy Wega, co stało się inspiracją do kształcenia zapatrzonej w nocne niebo gdańskiej młodzieży. Jako ośrodek naukowy proponuje liczne warsztaty oraz spotkania dla wszystkich pasjonatów astronomii.
30
Dziś Ratusz pełni funkcję Nadbałtyckiego Centrum Kultury, gdzie spotykają się artyści różnych sztuk. Muzycy, malarze, aktorzy, rzeźbiarze wystawiają tutaj swoje dzieła. Nie bez przyczyny to właśnie ten budynek stał się ich forum. Ratusz w okresie renesansu został wzniesiony w stylu niderlandzkiego manieryzmu i samą swoją formą przykuwa uwagę turystów.
31
Przeznaczona dla pieszych kładka została laureatem konkursów mostowych i znacznie ułatwia zwiedzanie miasta, a przede wszystkim pozwala szybciej dostać się na malowniczą wyspę Ołowiankę. Kiedy już przez nią przejdziesz, przespaceruj się wzdłuż północnego brzegu wyspy – miejsce malownicze, a znane nielicznym.
32
Podczas Jarmarku Dominikańskiego Targ Rybny staje się wymarzonym miejscem dla różnych kolekcjonerów oraz amatorów pchlego targu. Poza sezonem spotykają się tutaj miejscowi oraz turyści, aby na leżakach delektować się nadmotławskim widokiem. Jest to idealny punkt, który pozwoli poczuć genius loci Gdańska.
33
Prosperująca od 1945 roku orkiestra Państwowej Filharmonii Bałtyckiej doczekała się w końcu przepięknego budynku, który wieczorem cieszy oczy spacerowiczów chadzających wzdłuż brzegów Motławy. Architektonicznie urzeka, ponieważ projektanci wykorzystali budynki zabytkowej elektrowni i dostosowali je do potrzeb Filharmonii; muzycznie zachwyca, ponieważ odbywają się tu koncerty wybitnych muzyków, którzy niekiedy koncertują tuż nad wodą, rozkładając instrumenty na motławskiej promenadzie.
1. Europejskie Centrum Solidarności
Jest to jedyne takie miejsce w Europie, które upamiętnia upadek komunizmu. Znajduje się nieopodal gdańskiej stoczni, gdzie rozgrywały się decydujące dla ruchu Solidarności wydarzenia.
2. Pomnik Poległych Stoczniowców
Tuż przed wejściem Stoczni Gdańskiej stoi pomnik upamiętniający ofiary z grudnia 1970 roku. Monument osiąga 42 metry wysokości, a o jego wzniesienie toczyli dysputy z władzami PRL-u koledzy poległych stoczniowców, którzy wygrali spór dopiero po dziesięciu latach zmagań z ustrojem.
3. Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska jest jedną z największych w Polsce. Spacer po jej nieużytkach natomiast potrafi przenieść do innego wymiaru. Wielkie hale, w których znajdziemy pozostałości po konstruowaniu okrętów oraz słynne żurawie, są prawdziwą wycieczką poza utartym szlakiem.
4. Góra Gradowa
Jest to dzisiaj najlepszy punkt widokowy w mieście. Nie trzeba nikomu wskazywać kierunku. Znajdujący się na samym szczycie góry Krzyż Milenijny widać idealnie za dnia i w nocy, gdy jest pięknie oświetlony.
5. Centrum Hewelianum
Centrum naukowe na swoją lokalizację wybrało dawny fort, który położony jest na zboczu Góry Gradowej. Przechadzając się wzdłuż historycznych korytarzy możemy obejrzeć interaktywne wystawy naukowe, natomiast świetlne iluminacje podkreślają unikalną architekturę zabytku.
6. Muzeum II Wojny Światowej
W tym nowoczesnym muzeum znalazły się materiały historyczne sięgające okresu I Wojny Światowej. Ich nagromadzenie pozwoli dokładnie zapoznać się z poszczególnymi etapami konfliktu oraz odbyć fascynującą militarną podróż. Dodatkowo warto pamiętać, że okolice samego muzeum również zasługują na uwagę. Warto zatrzymać się na moment nad Kanałem Raduni wśród pięknej zabudowy i zachwyć się pięknem krajobrazu.
7. Most Wapienniczy
Ten wyjątkowy most znajduje się tuż nad ujściem Kanału Raduni. Jako jeden z niewielu zabytków w Gdańsku most przetrwał w stanie nienaruszonym działania wojenne w 1945 roku. Rozglądając się po okolicy widać wyspę Ołowiankę, budynek Muzeum II Wojny Światowej, a także górujące nad Motławą nowe osiedla mieszkalne.
8. Wielki Młyn
Wodny młyn, który należy do jednych z najstarszych budowli Gdańska, sięga czasów XIV wieku. Nie tylko sam budynek zasługuje na chwilę uwagi, ale również jego okolice, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów.
9. Pomnik Króla Jana III Sobieskiego
Pomnik Króla Jana III Sobieskiego przedstawia tryumfującego na koniu sławnego polskiego króla, który odniósł zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Wiedniem. Ciekawa historia monumentu opowiada, że zabytek pierwotnie znajdował się w ówcześnie polskim Lwowie. Po utracie jednak tego miasta został przeniesiony do Warszawy, skąd trafił na gdański skwer.
10. Ołowianka
Wyspa Ołowianka jest miejscem wyjątkowym wśród gdańskich lokalizacji. Znajduje się na niej budynek Gdańskiej Filharmonii, który każdego wieczoru rozświetla panoramę miasta. Tuż przy filharmonii znajduje się Bursztynowa Promenada Gwiazd, gdzie można posłuchać muzycznej fontanny, natomiast nieopodal można podziwiać charakterystyczną architekturę spichrzów, która przenosi w historyczną podróż.
11. SS Sołdek
Zobaczysz, jak statek SS Sołdek dumnie cumuje tuż u brzegu wyspy Ołowianki. Nie ma sposobu, aby go nie zauważyć. Jest prawdziwą chlubą polskich stoczni, ponieważ jako pierwszy po II wojnie światowej został zbudowany w całości w Polsce. Jest dostępny dla zwiedzających cały rok.
12. Żuraw
Żuraw to prawdziwa ikona Gdańska znajdująca się nad samą Motławą. Jest idealnym pretekstem do postojów podczas spacerów pomiędzy kolorowymi kamienicami. Warto zajrzeć do środka i obejrzeć technologiczne rozwiązania epoki średniowiecza.
13. Wyspa Spichrzów
Jest to miejsce awangardowe, gdzie znajduje się sławny Klub Morza Zejman. Usłyszeć tu można nie tylko morskie szanty. To miejsce dobrej muzyki i przede wszystkim pysznego piwa.
14. Długie Pobrzeże
Deptak ten biegnie wzdłuż rzeki Motławy. Można tutaj znaleźć lokale najsławniejszych gdańskich restauratorów. Warto zatrzymać się tu na lunch czy choćby jedno espresso przy porannej prasie, spoglądając na leniwie płynące po Motławie wycieczkowce.
15. Bazylika Mariacka
Bazylika Mariacka to największa świątynia w Europie wybudowana w całości z cegły. Poza bezcennymi zabytkami sięgającymi okresu Średniowiecza, bazylika posiada strzelistą wieżę, z której widać Bałtyk.
16. Ulica Mariacka
Nie ma podobnego miejsca na świecie. Ta kameralna ulica, przeznaczona tylko dla pieszych, jest aleją bursztynowego kramu, lokali z przepysznymi winami i prawdziwym zaciszem, które latem maluje się kolorowymi girlandami kwiatów.
17.Targ Węglowy
Targ Węglowy znajduje się tuż przed wejściem na sławny Długi Targ. Jest to ciekawe miejsce ze względu na architekturę jak chociażby Baszta Słomiana czy Dwór Bractwa św. Jerzego. Jest to również miejsce licznych miejskich festynów i targów.
18. Złota Brama
Wchodząc na ulicę Długi Targ od strony Targu Węglowego, przejdziemy pod Złotą Bramą, jednym z najcenniejszych zabytków Gdańska. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na rzeźby stojące na balustradzie dłuta artysty gdańskiego Piotra Ringeringa oraz na łacińską sentencję zapisaną od strony Długiego Targu.
19. Dom Uphagena
Dom Uphagena jest podróżą do czasów dawnej świetności Gdańska. Budynek znajduje się na Długim Targu i jest jedyną kamienicą w Głównym Mieście dostępną dla zwiedzających. Można w niej obejrzeć wystrój mieszkania z XVIII wieku, które należało do kupieckiej rodziny rozkochanej w przepychu i luksusie.
20. Długi Targ
Długi Targ jest obowiązkowym punktem na mapie Gdańska. Znajduje się tu słynna fontanna Neptuna, Ratusz, a na samym wejściu przejdziemy pod Złotą Bramą – prawdziwą perłą trójmiejskich zabytków, gdzie niemal przez cały rok okoliczni sprzedawcy rozkładają kolorowe kwiaty.
21. Termometr Fahrenheita
Fahrenheit to nazwisko znane z pewnością każdemu. Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się właśnie w Gdańsku i ku jego czci oraz pamięci na Długim Targu gdańszczanie postawili konstrukcję nawiązującą do kolumn meteorologicznych z XVIII wieku.
22. Neptun
Prawdopodobnie najsławniejszy zabytek Gdańska i główna atrakcja spaceru po Głównym i Starym Mieście. Pomnik Neptuna przyciąga turystów z całego świata i jest pięknym przykładem sztuki manieryzmu, co sprawia, że niezależnie skąd na niego patrzymy, dostrzeżemy przemyślaną formę i piękno rzeźby.
23. Wieża Więzienna i Muzeum Bursztynu
Unikatowe w skali światowej przedbramie góruje nad Złota Bramą i Targiem Węglowym. Jest to jedna z pierwszych budowli, jaką dostrzec można przechadzając się po Głównym Mieście. W XVII wieku było to jedno z najbardziej rygorystycznych więzień, dzisiaj jednak kryje w sobie wystawy skarbu Bałtyku – bursztynu.
24. Stare Przedmieście
Stare Przedmieście to idealne miejsce na pieszą wycieczkę po dzielnicach Gdańska, gdzie historyczna architektura wpasowuje się w piękno naturalnej i malowniczej rzeźby terenu. Odmienna pod względem architektonicznym okolica kryje ruiny najstarszych gdańskich budowli. To tutaj także na granicy Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta możemy wejść na punkt widokowy – Bastion Żubr.
25. Szpital Kieturakisa
Szpital Kieturakisa to kolejna gdańska atrakcja poza utartym szlakiem znajdująca się w okolicach Dolnego Miasta. W opuszczonym szpitalu Kieturakisa poczujesz atmosferę dreszczowców, a także zachwycisz się dworską architekturą XIX wieku. Należy udać się tam czym prędzej, chociaż żeby obejrzeć budynek od zewnątrz, jako że niebawem zamieni się w kompleks hotelowy.
26. Kościół Św. Katarzyny
Gdańszczanie mawiają, że dopóki stać będzie Kościół Św. Katarzyny, dopóty stać będzie Gdańsk. Jest to najstarszy kościół w mieście powstały w XIII wieku, a jako budowla przeszedł ze wszystkich najwięcej trudnych momentów. Ma za sobą zawalenia, pożar wieży, II Wojnę Światową, sztorm, czy nawet pożar. Kościół stoi jednak do dziś. Zachwyca barokowym hełmem na szczycie wieży, minimalizmem protestanckich wnętrz i instrumentem muzycznym do gry na 49 dzwonach: carillonem. Zaiste prawdziwa perła gdańskiego Starego Miasta.
27. Kościół Św. Brygidy
Kościół Św. Brygidy zaistniał w historii Gdańska jako azyl duszpasterski dla ruchu Solidarności. Niegdyś zakon brygidek, w czasach stanu wojennego ważny punkt oporu przeciw reżimowi komunistycznemu i wsparcia działań członków Solidarności. Do dzisiaj pozostaje ważnym miejscem, dla bohaterów tamtych czasów.
28. Bazylika Św. Mikołaja
Jest to jedyna świątynia w Gdańsku, która ocalała oblężenie radzieckich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Miejsce szczególne w lokalnej społeczności, ponieważ zakon dominikanów bazyliki czynnie działa na rzecz pomocy potrzebującym. Budowla skrywa cenne zabytki okresu średniowiecza, renesansu, baroku i rokoka. Jej wyjątkowa aura daje odczuć się wszystkim odwiedzającym.
29. Obserwatorium astronomiczne
Obserwatorium znajduje się na Starym Mieście między Muzeum II Wojny Światowej a Galerią Madison. Podobno jego początki miały miejsce od wskazania na niebie gwiazdy Wega, co stało się inspiracją do kształcenia zapatrzonej w nocne niebo gdańskiej młodzieży. Jako ośrodek naukowy proponuje liczne warsztaty oraz spotkania dla wszystkich pasjonatów astronomii.
30. Ratusz Staromiejski
Dziś Ratusz pełni funkcję Nadbałtyckiego Centrum Kultury, gdzie spotykają się artyści różnych sztuk. Muzycy, malarze, aktorzy, rzeźbiarze wystawiają tutaj swoje dzieła. Nie bez przyczyny to właśnie ten budynek stał się ich forum. Ratusz w okresie renesansu został wzniesiony w stylu niderlandzkiego manieryzmu i samą swoją formą przykuwa uwagę turystów.
31. Kładka na Ołowiankę
Przeznaczona dla pieszych kładka została laureatem konkursów mostowych i znacznie ułatwia zwiedzanie miasta, a przede wszystkim pozwala szybciej dostać się na malowniczą wyspę Ołowiankę. Kiedy już przez nią przejdziesz, przespaceruj się wzdłuż północnego brzegu wyspy – miejsce malownicze, a znane nielicznym.
32. Targ Rybny
Podczas Jarmarku Dominikańskiego Targ Rybny staje się wymarzonym miejscem dla różnych kolekcjonerów oraz amatorów pchlego targu. Poza sezonem spotykają się tutaj miejscowi oraz turyści, aby na leżakach delektować się nadmotławskim widokiem. Jest to idealny punkt, który pozwoli poczuć genius loci Gdańska.
33. Filharmonia Bałtycka
Prosperująca od 1945 roku orkiestra Państwowej Filharmonii Bałtyckiej doczekała się w końcu przepięknego budynku, który wieczorem cieszy oczy spacerowiczów chadzających wzdłuż brzegów Motławy. Architektonicznie urzeka, ponieważ projektanci wykorzystali budynki zabytkowej elektrowni i dostosowali je do potrzeb Filharmonii; muzycznie zachwyca, ponieważ odbywają się tu koncerty wybitnych muzyków, którzy niekiedy koncertują tuż nad wodą, rozkładając instrumenty na motławskiej promenadzie.